mis lezacy na kalwiaturze
Porady dla mam,  Życie zawodowe

Czy mama pracująca może przyjść do pracy z dzieckiem?

Pogodzenie roli mamy z wypełnianiem obowiązków zawodowych może być nie lada wyzwaniem. Czasami zdarzają się sytuacje losowe, gdy nie można zostawić malucha pod opieką osoby dorosłej w domu, w przedszkolu lub w szkole. Co wtedy? Czy w takim przypadku dopuszcza się przyprowadzenie dziecka do pracy? Podpowiadamy.

Czy można przyjść do pracy z dzieckiem?

Mama pracująca w domu raczej nie powinna mieć większych problemów z pogodzeniem obowiązków zawodowych z doglądaniem dziecka. Taka sytuacja zwykle ma miejsce, gdy maluch jest chory i nie można zaprowadzić go do przedszkola lub szkoły, a kobieta ma możliwość wykonywania zadań zawodowych w miejscu zamieszkania. Co, jednak gdy mama musi obowiązkowo pojawić się w pracy, a nie ma nikogo, kto mógłby zostać z dzieckiem? W niektórych biurach istnieje możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy w nagłych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej poinformować o tym pracodawcę i uzyskać jego zgodę.

Jak opiekować się pociechą w miejscu pracy?

Najlepszym rozwiązaniem jest przebywanie z dzieckiem w osobnym pomieszczeniu, jednak nie zawsze warunki w miejscu pracy na to pozwalają. Warto zapytać również współpracowników, czy nie mają nic przeciwko temu, aby maluch przebywał z nimi, gdy będą wykonywać swoje obowiązki. Należy zadbać o to, aby dziecko nie przeszkadzało w pracy ani Tobie, ani pozostałym osobom, dlatego dobrym pomysłem jest maksymalne wypełnienie czasu, który maluch spędzi w biurze, absorbującymi go zajęciami. Wychodząc z domu, pamiętaj o zabraniu ze sobą kredek i kolorowanki, klocków, puzzli lub ulubionej zabawki dziecka.

Musisz jednak pamiętać, że zagospodarowanie młodemu człowiekowi pełnych ośmiu godzin często stanowi spore wyzwanie dla mamy pracującej, ponieważ zwłaszcza małe brzdące szybko się nudzą i próbują zwrócić na siebie uwagę. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest możliwe jak najszybsze zorganizowanie dziecku opieki w innym miejscu — np. skierowanie go do babci lub poproszenie drugiego rodzica o odebranie malucha.

Kiedy mama pracująca nie może przyjść do pracy z maluchem?

Czasami przebywanie pracującej mamy z dzieckiem w biurze nie jest wskazane. Jeśli kobieta pracuje w fabryce, w restauracji lub w innym miejscu, gdzie opieka nad maluchem będzie nie tylko utrudniona, ale również sama obecność dziecka w pracy może stwarzać dla niego pewne niebezpieczeństwo, wtedy najlepiej jest zostać z brzdącem w domu. Inna możliwość to szybkie zorganizowanie tymczasowej opieki dla malucha i wcześniejsze wyjście z pracy. W niektórych przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody na przebywanie dziecka w miejscu pracy, a wtedy należy to uszanować.

Pod pewnymi warunkami mama pracująca może przyjść do pracy z dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że maluchy dosyć szybko się nudzą, dlatego najlepiej, aby dziecko zostało pod opieką zaufanej osoby lub czas spędzony przez niego w biurze był jak najkrótszy. Czy w Twoim miejscu pracy obowiązują zasady dotyczące przyprowadzania dzieci? Czy zdecydowałabyś się zabrać ze sobą malucha do biura? Wyraź swoją opinię w komentarzu.

Jeden Komentarz

  • Mamis

    Sama jestem mamą pracującą i nie wyobrażam sobie żeby przyjść do pracy z dzieckiem. Przecież maluchem trzeba sie zajmować i poświęcać mu czas. Nie da rady się rozdwoić. Dla mnie ten pomysł jest nie do przyjęcia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *