mama pracujaca
Porady dla mam

Mama pracująca, jak pogodzić te dwie ważne role?

Jesteś pracującą mamą i zastanawiasz, jak pogodzić rolę rodzica z wypełnianiem obowiązków zawodowych? Czasami nadmiar zadań może przyprawiać o zawrót głowy. Jak nie zwariować, będąc mamą pracującą? Podpowiemy Ci, jak połączyć spełnianie się zawodowo z opieką nad maluchami.

Nie bój się prosić o pomoc

Przed mamą pracującą stoi bardzo wiele wyzwań. Już pierwszym z nich jest pogodzenie pracy z opieką nad dzieckiem, a do tego dochodzą obowiązki domowe i inne zadania, którym musi ona sprostać. Zmęczona pracująca mama nie będzie w stanie ani zajmować się domem, ani efektywnie wykonywać swoje obowiązki w miejscu zatrudnienia, dlatego nie obawiaj się prosić najbliższych o pomoc. Chociaż nadal wiele młodych mam decyduje się poświęcić swoją karierę na rzecz rodziny, to czasy, gdy wychowanie dzieci było wyłączną domeną kobiet, bezpowrotnie przeminęły. Zatem jeśli czujesz, że liczba obowiązków Cię przytłacza, poproś o pomoc partnera lub dziadków maluchów.

Pamiętaj o planowaniu i podziale obowiązków

Kiedy chcesz pogodzić dwie tak ważne role — rodzica i pracownika musisz pamiętać o podziale obowiązków. Rozplanowanie zadań na najbliższy tydzień lub dwa pozwoli Ci zapanować nad chaosem i sprawi, że nie będziesz musiała wszystkim zajmować się zupełnie sama. Zastanów się, które obowiązki mogą zostać przekazane innym członkom rodziny.

Jeśli jesteś pracującą mamą kilkorga dzieci, zapewne doskonale wiesz, ile zachodu wymaga poświęcenie uwagi każdemu maluchowi, a przy tym pogodzenie opieki nad nimi z innymi obowiązkami. Jeżeli masz taką możliwość, zaangażuj starsze dzieci w wykonywanie prostych czynności w domu — takich jak sprzątanie, wyrzucanie śmieci czy też pomoc w kuchni. Czasami nawet młodsze brzdące chętnie włączają się w domowe obowiązki, jeśli tylko przekonasz je, że ich pomoc jest nieoceniona. Część obowiązków przekaż partnerowi lub innej zaufanej osobie.

Pamiętaj o czasie tylko dla siebie, abyś mogła zregenerować siły. Zazwyczaj mama pracująca ma dosyć ograniczone możliwości w tej kwestii, jednak już 15 minut na dobrą lekturę lub filiżankę kawy może zdziałać cuda.

Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków w pracy

Pracująca mama, która pragnie pogodzić obowiązki zawodowe z wychowaniem dzieci, nie powinna narzucać sobie zbyt dużego rygoru pracy. Czasami opieka nad maluchami i realizowanie się zawodowo to w rzeczywistości praca na dwa etaty, dlatego unikaj zostawania w biurze po godzinach. Jeśli jesteś pracującą mamą karmiącą, pamiętaj, że Twój maluszek potrzebuje Twojej bliskości i tego, abyś była wypoczęta. W przypadku, gdy szef prosi Cię, abyś została dłużej w pracy, bardzo istotny aspekt stanowi asertywność. Oczywiście, jeśli jest to jednorazowa sytuacja, możesz się zgodzić, jednak zaznacz, że życie rodzinne jest dla Ciebie równie ważne, co spełnianie się zawodowo.

Nawet jeśli jesteś mamą pracującą w domu, pamiętaj, aby zachować równowagę między obowiązkami zawodowymi a życiem rodzinnym. Jakie są Twoje sposoby na pogodzenie pracy z wychowaniem dzieci? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *