Szczęśliwe dziecko z balonem
Porady dla mam,  Żłobek, przedszkole, szkoła

Jak zorganizować opiekę nad dzieckiem, gdy rodzice są w pracy?

Posiadanie dziecka to wielkie szczęście, dużo radości, ale też sporo kłopotów i spraw, wydawać by się mogło, trudnych do rozwiązania. Chcąc zapewnić byt rodzinie, często jest tak, że oboje rodziców pracują – w tym także matki, które starają się w miarę szybko wrócić na rynek zawodowy. Co jednak zrobić z dzieckiem? Jak zapewnić mu opiekę, gdy mama i tata pracują?

Opieka nad dzieckiem w czasie pracy – jakie możliwości?

Wielu rodziców chce realizować się zawodowo, by móc zapewnić byt sobie, swoim dzieciom, a także w pewien sposób móc się dalej rozwijać. To nic złego, jednak często pojawiającym się problemem jest znalezienie odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Kłopot ten szczególnie pojawia się w przypadku najmłodszych pociech do wieku 3 lat. Co w takim przypadku robić?

Opcji tak naprawdę jest kilka. Jeżeli mamy możliwość, warto wesprzeć się na dziadkach i oddać im opiekę nad pociechami w czasie, gdy rodzice są w pracy. Jeżeli takiej możliwości nie ma, są jeszcze inne formy, do których zaliczają się żłobki, kluby dziecięce oraz zatrudnienie niani. Każda z tych form ma swoje zalety i wady.

Opieka nad dzieckiem ze strony dziadków

Jeżeli mamy taką możliwość, warto rozważyć pomoc ze strony dziadków. To dość często wykorzystywane rozwiązanie, dodatkowo mamy pewność, że maluch znajdzie się w dobrych rękach osoby, która go bezgranicznie kocha. Dodatkowo jest to też najtańsze rozwiązanie, ponieważ babci czy dziadkowi najczęściej nie płacimy za opiekę, ewentualnie możemy zaoferować symboliczne wynagrodzenie.

Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę kilka kwestii, bo nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre czy w ogóle możliwe. Obecnie, wielu dziadków nadal jeszcze pracuje, gdy rodzą się wnuki, ciężko byłoby więc im rozdzielić się między pracę, a dzieci. Po drugie, osoby starsze nie mają często już tak wielu sił, a nadążanie za małymi rozrabiakami bywa trudne. Dużą przeszkodą może być także fakt, że babcia czy dziadek nie mieszkają w pobliżu, a dojeżdżanie na miejsce nie jest opłacalne.

Kiedy wybrać nianię dla dziecka?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zatrudnianie opiekunek do dzieci, czyli po prostu niani. Do wyboru możemy mieć albo osobę, która chce po prostu dorobić (większe ryzyko), albo profesjonalną opiekunkę (większe zaufania, ale i wyższe ceny). Taka osoba najczęściej zorientowana jest w kwestiach wychowawczych i rozwojowych, dzięki czemu nie tylko pilnuje malucha, ale także stara się przekazać mu swoją wiedzę i wspomóc w rozwoju tak fizycznym, jak i emocjonalnym.

Żłobek dla dziecka

Z roku na rok przybywa w Polsce żłobków, choć nadal ich ilość jest stanowczo zbyt niska, patrząc na zapotrzebowania. Dostęp do nich jest jednak coraz łatwiejszy i dlatego wielu rodziców decyduje się na takie rozwiązanie. Najczęściej przyjmuje się do nich dzieci powyżej 1 roku życia, a profesjonalni opiekunowie wspierają dziecko w rozwoju. Minusem może być to, że żłobki są wylęgarnią wirusów – nie jest tajemniczą, że maluchy często chorują, trzeba więc wziąć pod uwagę konieczność organizowania dni wolnych na ten czas. Ceny w żłobkach też bywają zróżnicowane, wiele będzie zależało od danej placówki i miejscowości.

Klubiki dziecięce – dla kogo?

Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć także klubiki dziecięce, w których przyjmowane są dzieci w wieku 1 – 3 lat. Swoim funkcjonowaniem przypominają żłobki, tylko z większymi ograniczeniami, także czasowymi. Dzieci mogą przebywać w klubiku maksymalnie do 5 h i nie można tego czasu przedłużyć. Grupy dzieci zazwyczaj są też mniejsze, tak samo i jak i same placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *