Kobieta przytula swoje dziecko
Porady dla mam,  Prawa matki,  Życie zawodowe

Jak wrócić do pracy po urlopie wychowawczym? Poradnik dla młodych mam

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym to bardzo trudny okres zarówno dla matki, jak i dziecka. Po tak długim czasie spędzonym z dzieckiem wiele trudności nastręcza przestawienie się na tryb – praca. Dla dziecka oznacza to wywrócenie jego świata do góry nogami, bo oto mama, która była przy nim 24 h na dobę, nagle gdzieś znika. Jak przetrwać ten trudny moment rozstania i jak odnaleźć się w pracy? O tym w poniższym artykule.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym – kiedy najlepszy moment?

Zarówno z badań, jak i w opinii większości matek najdogodniejszym momentem na powrót do pracy, to ten, w którym dziecko kończy 2 lata. W praktyce jednak kobiety wracają do pracy wcześniej, bo po ukończeniu 1 roku życia, czyli zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Zarówno jeden, jak i drugi przypadek ma swoje plusy i minusy. Jak najdłuższy kontakt z mamą, jest bardzo korzystny dla rozwoju dziecka, lecz trzeba mieć na uwadze fakt, że za przebywanie na urlopie wychowawczym, kobieta nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Urlop ten jest bezpłatny zatem sytuacja finansowa rodziny, może ulec pogorszeniu. Co więcej, kilkumiesięczne dziecko znacznie łatwiej znosi rozłąkę z matką, ponieważ znajduje się jeszcze na takim etapie rozwoju emocjonalnego, ze szybko adaptuje się do nowej sytuacji.

Inaczej jest w stosunku do dwulatka czy starszego dziecka, któremu nagłe zniknięcie mamy, wywraca świat do góry nogami i pozbawia go poczucia bezpieczeństwa. Zatem zanim zdecydujesz się na powrót do pracy, rozważ wszelkie za i przeciw tak, aby twoja decyzja była korzystna dla wszystkich stron.

Matka z dzieckiem na trawniku

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym – jak przetrwać?

Na pewno odczuwasz stres na samą myśl po powrocie do pracy i rozłące z dzieckiem. To normalne. Jednak staraj się o tym myśleć jak najmniej. Przygotuj się do tego stopniowo i przede wszystkim, staraj się myśleć o powrocie do pracy w samych dobrych kategoriach. Pomyśl sobie, że spotkasz się z koleżankami, że twoje życie nie będzie się już ograniczało do sprzątania, prania i gotowania. Że skoro przetrwałaś cały zgiełk i zamieszanie związane z ciążą i pojawieniem się na świecie dziecka, to dasz sobie radę z powrotem do pracy. Nie podsycaj stresu myślami o tym, ile to zadań do wykonania na ciebie czeka. Tego dowiesz się po powrocie i wtedy, ustalisz sobie plan działania.

Zrób listę rzeczy, które musisz zrobić przed zakończeniem urlopu i załatwiaj je na spokojnie, jedno za drugim. Kiedy już skończysz, ciesz się urlopem, który ci jeszcze pozostał. Spędzaj z rodziną jak najwięcej czasu i doładuj do maksimum akumulatory, bo będą ci potrzebne.

Nie martw się o dziecko, nic mu się nie stanie. Owszem będzie za tobą tęsknić, tak samo, jak ty za nim, ale taka kilkugodzinna rozłąka wzmocni wasze relacje, bo odtąd będziecie się cieszyć na swój widok tak, jakbyście się nie widzieli latami a wspólnie spędzany potem czas będzie na wagę złota. W życiu dziecka stale będą zachodzić jakieś zmiany i tego nie da się uniknąć, a im szybciej zaczniesz go przyzwyczajać do takiej kolei rzeczy, tym lepiej w przyszłości dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *