Kobieta w zaawansowanej ciąży przed komputerem
Porady dla mam,  Żłobek, przedszkole, szkoła,  Życie zawodowe

Jak pogodzić życie zawodowe z wychowaniem dzieci? Mama w pracy

Kobiety aktywne zawodowo, które muszą godzić obowiązki w pracy z wychowaniem dzieci, są często niedocenianie przez swoich pracodawców, otoczenie a niekiedy nawet przez nie same. To bardzo krzywdzące, ponieważ mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że mama pracująca musi być bardzo dobrze zorganizowana, aby pogodzić wszystko, co spada na jej barki. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.

Życie zawodowe a wychowanie dzieci – czy to możliwe?

To pytanie zadają sobie chyba wszystkie mamy. Trudno jest znaleźć idealną równowagę między byciem dobrym rodzicem a rzetelnym pracownikiem. Dlatego wiele kobiet wybiera albo jedno, albo drugie w obawie, że nie dadzą rady pogodzić tak wielu obowiązków naraz. Po urodzeniu dziecka dużo kobiet staje przed wyborem, czy wrócić do pracy, czy zostać z maluchem. Zdają sobie jednak sprawę z tego, że rezygnacja z pracy oznacza utratę wynagrodzenia i uszczuplenie domowego budżetu. Wszystkim wiadomo, jak dużą inwestycją jest dziecko i że jego potrzeby chłoną pieniądze jak gąbka. Nic więc dziwnego, że większość z nich decyduje się jednak na powrót do pracy. Często są wtedy posądzane o robienie kariery kosztem rodziny. Z kolei, kiedy zostaną w domu, słyszą, że są kurami domowymi, które ciągną zasiłki i nic nie robią. I bądź tu człowieku mądry.

Dlatego nie należy przejmować się takimi komentarzami, tylko kierować się dobrem rodziny. Przed podjęciem decyzji czy wrócić do pracy, czy zostać z dzieckiem zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze. Wybierz takie rozwiązanie, które uznasz za najodpowiedniejsze dla was wszystkich. Obowiązki zawodowe można pogodzić z domowymi. Wystarczy zmienić nieco swoje priorytety i przeorganizować dotychczasowe życie. Z początku może być trudno przestawić się na nowy tor, ale z biegiem czasu wszyscy się do tego przyzwyczają i będzie coraz lepiej.

Życie zawodowe a wychowanie dzieci – jak pogodzić?

Jeśli zdecydujesz się na powrót do pracy, musisz liczyć się, z tym że zmieni się twoja hierarchia wartości i priorytety. Nie będziemy owijać w bawełnę, ale na początku będzie trudno. Jednak pamiętaj, że nie jesteś sama. Możesz zawsze liczyć na wsparcie rodziny i najbliższych. Możesz go szukać również dalej. Istnieją różnorodne organizacje, wspierające pracujące mamy, do których możesz się zgłosić, jeśli poczujesz, że nie dajesz rady lub pewne rzeczy wymykają się spod kontroli, a najbliżsi jednak nie okazali takiego wsparcia, jakie powinni. Na spotkaniach organizowanych przez takie organizacje, kobiety są informowane, edukowane i wspierane. Pokazuje się im jak łączyć macierzyństwo z pracą i jak czerpać z tego satysfakcję.

Jednak to o czym zawsze musisz pamiętać, to, że rodzicielstwo to nie jest żaden problem, ale wspólna sprawa obojga rodziców. Musi być podział obowiązków i nie możesz pozwolić na to, żeby wszystko spadło na twoje barki. Dziecko ma też ojca, babcie, dziadka itd. To bardzo ważna uwaga.

Nie zapominaj w tym wszystkim o sobie i o swoich potrzebach. Uświadom rodzinę, że oprócz pracy w domu i w miejscu zatrudnienia, zasługujesz na chwilę wytchnienia i organizuj sobie tzw. wychodne. Wychodź z przyjaciółkami na pogaduchy, do kosmetyczki, do fryzjera itp. Pamiętaj, że oprócz bycia matką, żoną i pracownicą jesteś przede wszystkim kobietą, która ma swoje potrzeby i której za cały trud i wysiłek wkładany w codzienną i trudną pracę należy się coś od życia.

Jeden Komentarz

  • Pola

    No łączenie życia zawodowego z wychowywaniem dzieci jest trudne… Trzeba bardzo uważać, mieć wszystko rozplanowane, bo inaczej skończy się na tym, że dziecko będzie ledwie mamę widywać 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *