Flaga holenderska zawieszona na maszcie
Życie zawodowe

Praca w Holandii dla Polki, jakie zawody, gdzie dobrze płacą?

Holandia jest małym, ale bardzo rozwiniętym pod wieloma względami krajem. Gospodarka bardzo dobrze prosperuje i wciąż prężnie się rozwija. Obok Wielkiej Brytanii i Niemiec jest najczęstszym miejscem podróży wielu Polaków. Kobiety wybierające się do Holandii w celach zarobkowych, mogą liczyć na dobrze płatną pracę. W poniższym artykule przedstawiamy zawody, dzięki którym Polki mogą zarobić godziwe pieniądze.

Jaka praca dla Polek w Holandii?

Rynek pracy w Holandii od lat przeżywa prawdziwe oblężenie. Bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie, stale potrzebne są nowe ręce do pracy zarówno do tej fizycznej, jak i w branżach specjalistycznych. Polki mogą szukać zatrudnienia przy sprzątaniu, ogrodnictwie, w fabrykach, praca w Holandii znajdzie się także dla pielęgniarek, położnych, ale i dla programistek (glospolski.nl). Z racji tego, że otrzymują one pracę na pełny etat w szpitalach i przychodniach, organizowane są dla nich specjalne kursy językowe pozwalające łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu zatrudnienia. Spory deficyt można zaobserwować właśnie w zawodach związanych z opieką zdrowotną. Brakuje personelu do pracy w szpitalach, przychodniach oraz w domach spokojnej starości. Czynnikiem, który zamyka Polkom możliwość podjęcia zatrudnienia w tym sektorze, jest wymóg biegłej znajomości języka niderlandzkiego. Dlatego też państwo, aby załatać tę dziurę w gospodarce, postanowiło organizować specjalistyczne kursy językowe dla pracownic z Polski, których wiedza, doświadczenie i wykształcenie pozwalają na wykonywanie takich zawodów. Pensja zawodowej pielęgniarki oscyluje w granicach 1 500 euro do 2 500 euro, co daje ok. 6 500 złotych – ponad 10 000 złotych.

To samo dotyczy branży IT. Holandia jest bardzo dobrze rozwinięta pod względem technologicznym i wiele operacji odbywa się właśnie za pomocą internetu i różnorodnych aplikacji. W związku z tym jest ogromne zapotrzebowanie na profesjonalnych programistów, IT deweloperów, Data Specjalistów oraz wielu innych fachowców w tej branży. W tych zwodach nie jest wymagana biegła znajomość języka niderlandzkiego, zatem każda kobieta, która posiada stosowne wykształcenie oraz umiejętności potrzebne w branży IT może bez obaw starać się o zatrudnienie w firmach i korporacjach, które poszukują pracowników na takich stanowiskach. W tej branży zarobki zaczynają się od 3 000 euro, czyli prawie 13 000 złotych.

Jakie dobrze płatne zawody dla Polek w Holandii?

Polki wybierające się do Holandii w celach zarobkowych oprócz branż specjalistycznych mogą liczyć na zatrudnienie w zawodach obejmujących pracę fizyczną. Są one zdecydowanie wiele lepiej płatne niż w Polsce.

  • Praca przy sprzątaniu

Zapotrzebowanie na pracę obejmującą sprzątanie i pomoc domową jest w Holandii bardzo duże. Zarobki w tym sektorze są niezwykle wysokie, ponieważ kobieta zatrudniona jako gosposia, pokojówka czy opiekunka do dziecka może liczyć na stawkę rzędu 12 – 15 euro brutto za godzinę. W przeliczeniu na polskie złotówki daje to średnio od 50 zł – ponad 60 zł za godzinę. Wszystko zależy od tego, czy zatrudniona jest do pracy w prywatnym domu, w hotelu czy biurowcu. W Polsce takie zarobki są praktycznie nieosiągalne.

  • Praca w ogrodzie

W Holandii często poszukuje się pracowników do prac sezonowych w ogrodzie lub na polu. Zarobki w tym zakresie są również bardzo zachęcające. W okresie wakacyjnym oraz przedświątecznym gałęzie przemysłu pracują na najwyższych obrotach i potrzebują jak najwięcej rąk do pracy, którym są gotowe wypłacić solidne wynagrodzenie. Praca przy pielęgnacji roślin, sadzenie sadzonek, praca w szklarniach, podlewanie, przycinanie roślin, nawożenie to obowiązki pracownika, za których wykonanie dostaje stawkę na poziomie 9 – 12 euro brutto za godzinę, czyli od 40 zł – ponad 50 zł.

  • Sortowanie odzieży

Jest to idealna opcja dla kobiet nieznających języka. Jedynymi wymaganiami są wysoka sprawność ruchowa, zdolności manualne, staranność, precyzja oraz umiejętność samodzielnej organizacji pracy. Pracuje się w dużych halach i zakładach, do których codziennie dostarczane są ubrania z rynku europejskiego, które trzeba odpowiednio posortować, aby mogły zostać przekazane do dalszego obrotu. Sortowanie obejmuje nie tylko pakowanie, ale również kontrolę jakości odzieży. Ze względu na wielogodzinną pracę w pozycji stojącej pracownikom wypłacana jest pensja rzędu 10 – 12 ruto brutto za godzinę co daje ok. 40 – 50 zł za godzinę.

2 komentarze

  • worek

    Szkoda tylko, że nikt nie wspomniał, że wszędzie potrzebna jest znajomość języków obcych – holenderskiego albo co najmniej angielskiego, później ludzie są w szoku, że pracę trudno dostać, jak się takich optymistycznych tekstów naczytają.

  • Czula

    Wszystkir te prace nie brzmią niestety zachęcająco, można sobie wyobrazić, że to zwykła praca na magazynie, nic więcej. :/ Po samych opisach można śmiało stwierdzić, że w Holandii na kobiety czeka tylko praca fizyczna 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *