Spotkanie dwóch kobiet
Życie zawodowe

Jak znaleźć pracę po długiej przerwie? 4 wskazówki

Przyczyn dłuższej przerwy w pracy może być wiele, od spraw związanych ze zdrowiem po macierzyństwo, opieka nad bliską osobą czy zmiana miejsca zamieszkania. Można by tak wymieniać jeszcze długo. Jednak niezależnie od przyczyny długiej przerwy w pracy musisz pamiętać, że im dłużej będzie ona trwała, tym trudniej będzie wrócić do zawodu. Co nie oznacza, że jest to niemożliwe. W poniższym artykule podpowiadamy, jak możesz to zrobić.

  1. Wystaw sobie ocenę
  2. Napisz nowe CV
  3. Popracuj nad własnym wizerunkiem
  4. Zrób listę zwodów, w których chcesz pracować

1. Wystaw sobie ocenę

Pierwszym krokiem do powrotu na rynek pracy jest przeanalizowanie własnej osoby i wystawienie sobie uczciwej oceny jako przyszłego pracownika. Zastanów się nad swoimi zainteresowaniami, zdolnościami, co potrafisz i chętnie robisz, czego oczekujesz od przyszłego pracodawcy, czy chcesz pracować samodzielnie, czy preferujesz pracę w zespole, czy twoje wykształcenie pozwala na podjęcie godziwej pracy itp. Najlepiej spisz wyniki swoje autoanalizy na kartce. Jeśli nie umiesz się do tego zabrać i nie wiesz, w jaki sposób siebie ocenić, wówczas możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

2. Napisz nowe CV

Jeżeli rozważasz podjęcie pracy po dłuższej przerwie, zaktualizuj swoje CV. W międzyczasie mogły zmienić się szablony oraz wytyczne dotyczące tego, jak ma obecnie wyglądać profesjonalne Curriculum Vitae. W internecie znajdziesz mnóstwo porad na temat dokumentów aplikacyjnych oraz gotowych szablonów. Nie możesz zapomnieć o napisaniu listu motywacyjnego, w którym musisz opisać i uzasadnić twoją nieobecność na rynku pracy. Nie bój się pisać o rzeczach trudnych, z jakimi było ci dane się mierzyć. Taka szczerość i pokazanie, jak musiałaś sobie radzić z danym problemem, może zostać bardzo pozytywnie ocenione przez potencjalnego pracodawcę.

3. Popracuj nad własnym wizerunkiem

Dłuższa przerwa w pracy powoduje, że często przestajemy przykładać wagę do wyglądu. Zaniedbanie tej kwestii często staje się powodem kompleksów i utraty pewności siebie. Zanim podejmiesz się szukania konkretnej oferty pracy, przygotuj się do tego zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przejrzyj swoją garderobę i zobacz, czy nie wymaga ona odświeżenia. W zależności od tego, w jakiej branży chcesz pracować, pod tym katem musisz skompletować stosowne ubrania. Zastanów się, czy masz w co się ubrać na ewentualną rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie, zajrzyj do internetu i dowiedz się, jak ubrać się na rozmowę o pracę, zrób listę i pędź na zakupy. Po drodze odwiedź fryzjera, drogerię i może salon manicure. Schludny i zadbany wygląd w miejscu pracy to podstawa. Nie ma co się oszukiwać, zanim ludzie poznają twój charakter, będą oceniać cię z wyglądu.

4. Zrób listę zwodów, w których chcesz pracować

Zastanów się, w czym jesteś naprawdę dobra i co sprawia ci przyjemność. Na tej podstawie stwórz listę branży, w których chciałabyś się realizować. Opracuj sobie plan szukania pracy, np. załóż sobie, że będziesz poświęcała 2 godziny dziennie na poszukiwaniu atrakcyjnej oferty. W internecie aż roi się od różnorodnych baz ogłoszeniowych. Na dane ogłoszenie odpowiadaj dwukrotnie – poprzez bazę ogłoszeniową oraz wysyłaj maila na bezpośredni adres firmy. Warto również odwiedzić firmę osobiście i zapytać o możliwość złożenia CV do rąk własnych. Nie zaszkodzi zarejestrować się w urzędzie pracy, który może „podrzucać” ci interesujące oferty pracy lub stażu w danej firmie.

Jeden Komentarz

  • Błażej

    Nie chcę nawet myśleć, jak trudno jest wrócić do pracy po długiej przerwie. Zwłaszcza osobom u końca drogi zawodowej. Najważniejsze, to w siebie uwierzyć. Nie godzić się na byle jakie zajęcie i na minimalne zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *