Mama pracuje w domu
Porady dla mam,  Życie zawodowe

Praca zdalna a opieka nad dzieckiem – czy to dobre rozwiązanie?

Jest to rozwiązanie, które w ostatnich latach zdobyło ogromną popularność, zatem nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest praca zdalna. Można zapytać jedynie o to, czy jest to dobre rozwiązanie dla pracującego rodzica i w jakim zakresie można z niej skorzystać? O dobrych i złych stronach takiego rozwiązania, opowiadamy poniżej.

Praca zdalna – zalety

Taka możliwość jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla pracujących rodziców, ponieważ pozwala na zachowanie równowagi na linii praca – rodzina. Kiedy dziecko zachoruje, nie trzeba brać urlopu czy L4 na dziecko, tylko można tak sobie zorganizować pracę, aby móc z jednej strony zająć się chorym dzieckiem, a z drugiej wypełniać swoje zawodowe obowiązki.

Takie rozwiązanie sprawdza się również w sytuacjach, kiedy wydarza się coś niespodziewanego, np. samochód nie chce odpalić, pękła rura w łazience itp. Nie trzeba się wtedy stresować, że nie zdąży się do dojechać do pracy na czas, bo pracę, mamy w domu. W przypadku nieoczekiwanych zdarzeń jedynie opóźni się czas jej rozpoczęcia.

Praca zdalna gwarantuje także bezpieczeństwo i gwarancję wykonania pracy w terminie. Zwiększa efektywność i wydajność. Pracując zdalnie, nie trzeba zrywać się wcześniej z łóżka, żeby przygotować się do wyjścia, zdążyć na autobus czy uniknąć korków. Pracownik zdalny jest zawsze bardziej wypoczęty i ma więcej energii do pracy, niż osoba, która takiej możliwości nie ma.

Praca w domu zwiększa szanse na utrzymanie zatrudnienia. W sytuacji, kiedy pracownik jest często nieobecny z powodu chorego dziecka, staje się to problematyczne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

To również ogromna oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. W portfelu zostają pieniądze, które normalnie trzeba by było wydać na dojazdy oraz czas, jaki musiałby być na to poświęcony. W obliczu takich oszczędności pracownik jest bardziej zmobilizowany do pracy i ma więcej energii oraz zapału.

Kobieta pracuje na komputerze

Praca zdalna – wady

Właściwie nie można tu wić o wadach, tylko o ewentualnych niedogodnościach. Nie każdy pracodawca może wyrazić zgodę na ciągłą pracę zdalną. Może pozwolić na taką opcję okresowo lub w ściśle określonych przypadkach. Przy pracy zdalnej na 100% jest niestety kilka pułapek.

Pracując z domu, człowiek staje się trochę wyobcowany i odzwyczaja się od pracy z ludźmi. W przypadku zmiany pracy na stacjonarną może się to dawać mocno we znaki. Ewentualne problemy w kontaktach z ludźmi i nieumiejętność pracy w zespole, może powodować ogromny stres.

Praca zdalna będzie trudno do wykonania dla tych mam, które zdecydują się nie zapisywać dziecka do żłobka, lub przedszkola tylko starają się zająć i jednym i drugim. Nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdzi. Praca z dzieckiem uwiązanym do nogi jest wyczerpująca i stresująca. Zazwyczaj połączenie tych dwóch zadań na dłuższą metę jest nie do ogarnięcia. Zawsze ktoś na tym ucierpi albo mama, albo dziecko lub praca.

Dlatego dobra organizacja pracy, samodyscyplina oraz rozdzielenie obowiązków to podstawa dla powodzenia i sukcesu zatrudnienia w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *