matka i niemowle
Prawa matki,  Zasiłki, urlopy

Jakie zmiany zajdą w urlopie rodzicielskim w 2023?

Urlop rodzicielski w 2023 roku czekają zmiany. Zainicjowane zostały przez Unię Europejską i dotyczą zachowania równowagi pomiędzy wychowywaniem dzieci a pracą zawodową. Czego dotyczyć będą te zmiany w urlopie rodzicielskim?

Jak Unia Europejska zmienia urlop rodzicielski?

Zmiany, które zajdą w urlopie rodzicielskim w 2023 roku, dotyczyć będą:

 • work-life balance – czyli zachowania zdrowej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym i wychowywaniem dzieci,
 • wyrównania szans na rynku pracy wśród kobiet i mężczyzn,
 • rekomendowania partnerskiego podejścia do wychowywania dzieci.

Unijna dyrektywa dotycząca zmian w urlopie rodzicielskim została przyjęta jeszcze w 2019 roku, jednak kraje członkowskie miały czas na jej podpisanie do sierpnia 2022 i odpowiednie dostosowanie krajowych przepisów do tych zmian.

W Polsce data ta została przesunięta na 1 stycznia 2023 roku i też od tego momentu nastąpią zmiany w urlopie rodzicielskim.

Jakie zmiany zajdą w urlopie rodzicielskim w 2023?

Główną zmianą, jaka zajdzie w urlopie rodzicielskim od 2023 roku, będzie wydłużenie samego urlopu do 41 tygodni, obecnie wynosi on 32, przy założeniu, że dotyczy urodzenia jednego dziecka. Tak jak do tej pory, urlop rodzicielski to prawo obojga rodziców, jednak nie będzie możliwości, aby ojciec przeniósł na matkę dziecka swoją część. Jeśli 2 miesiące urlopu nierodzicielskiego nie zostaną wykorzystane, to przepadną.

Rodzice będą mieli prawo podziału tego urlopu na 5 części, z których ostatnia musi zostać wykorzystana do końca roku kalendarzowego, w którym pociecha skończy sześć lat. Ponadto rodzice dzieci chorych ciężko i nieuleczalnie otrzymają do wykorzystania 65 dni urlopu rodzicielskiego.

Pracodawca, którego podwładny korzysta z urlopu rodzicielskiego, nie będzie mógł w tym czasie podejmować żadnych działań, mających na celu zwolnienie danego pracownika.

Czy urlop rodzicielski jest płatny?

Należny urlop rodzicielski jest płatny. Wypłacany może być przez pracodawcę, jeśli zatrudnia on powyżej 20 osób, lub ZUS, gdy tych pracowników jest mniej.
Jeśli matka złoży wniosek do 21 dnia po porodzie, wówczas miesięczny zasiłek za czas urlopu rodzicielskiego oraz macierzyńskiego wynosił będzie 81,5% wyliczonej podstawy zasiłku.

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że pojęcia urlop macierzyński a rodzicielski nie są tożsame i dotyczą innego okresu po urodzeniu dziecka.

Zmiany wprowadzone przez Unię Europejską mają na celu zrównanie praw i obowiązków pracowniczych kobiet i mężczyzn oraz wprowadzenie balansu między życiem rodzinnym a pracą. Zmiany to mogą pomóc kobietom wrócić na rynek pracy, a mężczyznom pokazać, że są w stanie opiekować się własnymi dziećmi tak dobrze, jak mamy.

3 komentarze

 • Anastazja T.

  No tak, same zmiany. Trzeba śledzić na bieżąco, bo bardzo ciekawi mnie przede wszystkim projekt work-life balance. Pozdrawiam

  • mama

   Tak, work-life balance jest ciekawą zmianą dotyczącą zmian w urlopie rodzicielskim. Mam nadzieję, że zmiany będą na plus 🙂

 • Janina

  Może w końcu tatusiowe też zaczną zajmować się dziećmi, a kobiety mogłyby wrócić na rynek pracy. Szkoda, że tak mało się o tym mówi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *