Kobieta przed laptopem
Prawa matki,  Zasiłki, urlopy,  Życie zawodowe

Mama w pracy… w pracy zdalnej, jakie zasady, przepisy, pomoc?

Pogodzenie obowiązków w pracy z opieką nad dzieckiem stanowi wyzwanie dla każdego rodzica. Popularnym rozwiązaniem staje się praca zdalna, czyli w domu, jednak nie zawsze są ku temu odpowiednie warunki. Jak może odnaleźć się mama na home office? Na jaką pomoc może liczyć? Jak pracować zdalnie w domu, w którym przebywają i uczą się dzieci?

Mama w pracy a zasiłek opiekuńczy

Praca w domu nie zawsze jest łatwa, szczególnie kiedy trzeba zająć się dzieckiem. Jest to tym bardziej utrudnione w momencie, gdy w kraju panuje stan epidemii, a praca oraz nauka przenoszą się do domowego zacisza. W takiej sytuacji można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, o który wnioskować może jeden z rodziców. Obecnie, kiedy Polska walczy z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, z takiego udogodnienia korzystają opiekunowie dzieci do lat 8. Co należy zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Warunki uzyskania zasiłku opiekuńczego na dziecko

Jak już zostało wspomniane, zasiłek skierowany jest do osób, które mają dzieci do 8. roku życia. Specustawa nie objęła niestety dzieci starszych, w tym z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% wynagrodzenia. Mogą z niego skorzystać rodzice, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym, dotyczy to tak samo pracowników na umowie o pracę, jak i osób prowadzących działalność. Zasiłek wypłacany jest przez ZUS. Aby go otrzymać, należy pobrać ze strony tej instytucji wniosek i złożyć go u pracodawcy lub bezpośrednio w ZUS (w przypadku samozatrudnienia).

Mama w pracy zdalnej a opieka nad dziećmi

Jak widać, nie wszyscy mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Rodzice dzieci powyżej 8. roku życia muszą sami zorganizować opiekę nad dziećmi. W przypadku pandemii jest to szczególnie trudne, ponieważ nie powinno w tym czasie korzystać się z pomocy dziadków czy opiekunek. Zalecany jest dystans społeczny i obywatelska kwarantanna. W praktyce oznacza to, że rodzice muszą w domu pracować i opiekować się dziećmi, co w takiej sytuacji jest bardzo trudne. Jak więc mama może pogodzić home office z obowiązkami domowymi?

Przede wszystkim należy podzielić obowiązki na wszystkich domowników. W dobie pandemii bardzo prawdopodobne jest, że oboje rodziców pracuje zdalnie, a pociechy w ten sposób mają prowadzone lekcje. Na szczęście dzieci powyżej 8. roku życia są już bardziej samodzielne i wiele można im wyjaśnić, co nie oznacza, że na tym kończą się obowiązki rodziców.

Warto rozplanować cały dzień, ustalić pewien schemat i godziny pracy. Rodzice muszą między sobą, ale i szefem, określić się, w jakich godzinach będą pracować, aby mogli naprzemiennie zajmować się dziećmi. To samo dotyczy domowych obowiązków. Należy jasno ustalić, kto czym się zajmuje danego dnia.

Oprócz ustalenia godzin pracy i podziału obowiązków ważne jest też stworzenie miejsca do pracy zdalnej. Najlepiej, jeśli będzie to oddzielne pomieszczenie, gdzie będzie można pracować w ciszy i spokoju. Nie da się robić tego przy dziecku lub w jego pobliżu. Należy ograniczyć wszelkie możliwe bodźce. Ważna przy tym jest konsekwencja i asertywność. Trzeba jasno ustalić granice i mocno się ich trzymać, chcąc pracować w domu i przy tym zajmować się dzieckiem.

2 komentarze

  • słoneczko

    Największą pomocą dla mam które zdalnie pracują byłaby opiekunka i gosposia ;p Pół żartem, pół serio, bez tego panuje u mnie chaos. Praca przy maluchu, zwłaszcza high need, to udręka – ani zadania nie są zrobione tak jak należy, ani maluch nie jest zaopiekowany, wszyscy tracą, a matka jest tylko umęczona.

  • Elka

    Łał, nie zdawałam sobie sprawy z tego, że mama w pracy zdalnej może mieć tak pod górkę, dobrze, że mnie to już nie dotyczy, bo wszyscy już trochę podrośli i sami się sobą zajmują 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *