Jak znaleźć żłobek?
Powrót do pracy i żłobek dla dziecka. Te słowa przyprawiają o stan przedzawałowy co drugą mamę. Najbardziej przeraża wizja oddania dziecka do żłobka, które przeważnie nie kojarzy się za dobrze. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. W poniższym artykule podpowiadamy, jak znaleźć dobry żłobek.
Jak znaleźć żłobek – na co zwracać uwagę?
W pierwszej kolejności sprawdź, czy dany żłobek znajduje się w rejestrze gminy lub miasta. Taki rejestr znajduje się na stronie Ministerstwa. Aby uzyskać do niego wpis, placówka musi spełnić szereg wymogów lokalowo – sanitarnych określających liczbę oraz rodzaj pomieszczeń, uzyskać pozytywną opinię straży pożarnej i sanepidu. Taki wpis daje pewność, że budynek, w którym mają znajdować się dzieci, został dokładnie zbadany, skontrolowany i spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa.
Dobry żłobek to taki, który jest otwarty na rodziców i nie ma nic do ukrycia. Dyrektor placówki powinien pozwolić odwiedzający go rodzicom, zajrzeć w każdy kąt i zapytać o wszystko, co chcą wiedzieć. Opiekunowie zaś nie powinni mieć nic przeciwko temu, żeby weszli z dzieckiem na salę czy odbierał dziecko o każdej możliwej porze. Podczas pierwszej wizyty w żłobku dyrektor oraz pracownicy powinni cierpliwie i rzeczowo odpowiadać na szereg pytań rodziców. Od ich postawy będzie zależeć, czy uznasz to miejsce za właściwe dla swojego dziecka.
Najrzetelniejszym źródłem informacji są inni rodzice. Dlatego warto poszukać opinii na stronach internetowych lub poczytać komentarze na innych portalach społecznościowych. Również będąc na miejscu, w żłobku, można zagadnąć któregoś z rodziców i poprosić o szczerą opinię na temat opieki i atmosfery w danym miejscu.
Jak znaleźć żłobek – co myśleć?
Żłobki, które znamy ze swojego dzieciństwa, to nie to samo co mamy do dyspozycji dzisiaj. Oczywiście najważniejsze w kwestii wyboru odpowiedniego żłobka to nie piękny budynek i nowoczesne zabawki, ale godne zaufania opiekunki. To one będą spędzały większość czasu z dzieckiem i muszą być niejako dla niego jak druga mama. Wzbudzenie zaufania nie jest takie łatwe, zwłaszcza że matki mają wbudowany radar, który do wszystkiego i do wszystkich każe im podchodzić ostrożnie. Ojcowie zazwyczaj wykazują więcej zaufania niż kobiety.
Trzeba pamiętać, że do wybranego żłobka nie będzie chodzić tylko nasze dziecko, wokół którego będą biegać miłe ciocie. Dzieci jest znacznie więcej a nasze, będzie jednym z nich. Dlatego trzeba mieć na uwadze fakt, że opiekunki muszą mieć nie tylko podzielną uwagę, ale otoczyć troska i opieką kilka dzieci naraz. Są to osoby doświadczone w pracy z dziećmi i które potrafią znaleźć lekarstwo na każdy dziecięcy smutek.
Początki zawsze są ciężkie. Dziecko przyzwyczajone do czasu spędzanego w domu, z mamą, początkowo nie może odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dlatego niech was nie zdziwi częsty płacz i niechęć do żłobka. Dla rodzica to też bardzo trudny moment. Powrót do pracy i rozłąka z dzieckiem przyprawia o ścisk w gardle. Z czasem będzie coraz lepiej, wszyscy się przyzwyczają, a dziecko zacznie czerpać wiele radości z zabawy z rówieśnikami, od których może się wiele nauczyć.