Miejsce pracy przy biurku
Życie zawodowe

Praca zdalna – rozwiązanie dla pracującej mamy nie tylko przy koronawirusie

Praca zdalna staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w wielu firmach. Dla niektórych osób jest to wręcz idealny model pracy. Aranżując biuro w swoim domu, można pracować wydajniej, a przy tym nie traci się czasu na dojazdy i stanie w korkach. Home office stał się powszechny w dobie koronawirusa, skorzystały z niego nie tylko pracujące mamy. Jakie branże umożliwiają pracę zdalną i jakie są jej zalety?

Praca zdalna – w jakich branżach się sprawdza?

Home office dla pracujących mam i nie tylko sprawdza się w różnych firmach, coraz więcej obowiązków można spokojnie wykonywać w domowym zaciszu. Praca zdalna oferowana jest przez wiele branż, kiedyś była kojarzona jedynie z freelancerami. Dziś na home office pracują specjaliści IT, tłumacze, księgowi, przedstawiciele handlowi, dziennikarze, rekruterzy, finansiści, ubezpieczyciele, marketingowcy, naukowcy, a nawet pracownicy biurowi. Koronawirus wymusił na wielu firmach przejście w tryb home office. Pracują tak niektórzy urzędnicy, pracownicy korporacji, prawnicy, a nawet lekarze. Epidemia sprawiła, że w Polsce szybko rozwinęła się telemedycyna.

Home office – jak zorganizować miejsce pracy?

Mając możliwość pracy zdalnej, warto w odpowiedni sposób zorganizować sobie przestrzeń, w której codziennie będziemy realizować swoje zadania. Należy zadbać o ergonomię i bezpieczeństwo miejsca pracy, podobnie jak w biurze. Najlepiej wygospodarować w domu przestrzeń, która zostanie zaaranżowana na małe biuro. W niej stanie odpowiednich rozmiarów biurko i wygodne krzesło, które będzie sprzyjało wielogodzinnej pracy. Wielu osobom przyda się dodatkowy monitor, klawiatura, mysz. Nie można też zapominać o lampce, nie każdy będzie miał możliwość ustawienia biurka w naturalnie nasłonecznionym miejscu.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna to korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników. Właściciele firm ponoszą mniejsze koszty utrzymania biura, zmniejszają się rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie. Mogą też wynajmować mniejszą powierzchnię biurową zamiast dużego budynku dla wielu osób. Home office to też oszczędność dla pracowników. Nie muszą ponosić kosztów związanych z dojazdami do biura.

Praca zdalna daje pracownikom większą elastyczność. Łatwiej połączyć życie zawodowe z osobistym. Więcej jest czasu dla rodziny, własnego rozwoju, zainteresowań. To sprzyja też wydajnej pracy. Wypełnianie zawodowych obowiązków jest w wielu przypadkach bardziej efektywne, kiedy można robić to na własnych zasadach. Praca zdalna umożliwia też załatwienie innych nagłych spraw bez konieczności brania urlopu. Wystarczy w odpowiedni sposób ustalić godziny pracy. Home office przełamuje monotonię, w której każdy dzień wygląda tak samo i w znacznej mierze dotyczy dojazdu do biura, wypełnienia obowiązków i powrotu do domu.

Praca w domu to też lepsze zdrowie i samopoczucie. Pracownicy, którzy realizują swoje zadania w trybie home office, są bardziej wypoczęci, mniej zestresowani, nie mają poczucia straconego na dojazdy czasu, nie muszą wstawać o świcie, są bardziej zaangażowani w pracę. Wszystko to sprzyja większej efektywności i kreatywności, co wpływa pozytywnie na całą firmę.

2 komentarze

  • mamma

    Oj, ja bym nie powiedziała, że praca zdalna jest rozwiązaniem dla mamy opiekującej się małym dzieckiem… kocham moje maleństwo najmocniej na świecie, ale chyba do głowy bym dostała, gdybym musiała z nim siedzieć podczas pracy, abstrahując już od faktu, że niczego bym w tej pracy nie zrobiła… myślę, że są lepsze rozwiązania dla pracujących mam, ale praca zdalna nie jest jednym z nich:)

  • Ziggy

    Też mi się wydaje, że praca zdalna przy małym dziecku to nie jest najlepszy pomysł…. Wydaje mi się, że produktywność raczej nie byłaby zbyt wysoka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *