dziecko pod opieką babci
Żłobek, przedszkole, szkoła

Żłobek, klubik dziecięcy czy babcia — gdzie pracująca mama może zostawić dziecko?

Zależy Ci na szybkim powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, ale nie masz pojęcia, z kim zostawić malucha? Czy zapisanie dziecka do żłobka lub klubiku to dobra opcja? A może lepiej powierzyć opiekę nad brzdącem babci? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i wybierz odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Żłobek jako forma opieki dla dziecka

Żłobek to instytucja oferująca profesjonalną opiekę nad dziećmi w wieku od 20. tygodnia życia do 3 lat. W takich placówkach maluchy uczestniczą w różnych zajęciach edukacyjnych, które stymulują ich rozwój społeczny i emocjonalny. Zapisanie dziecka do żłobka jest jednym z rozwiązań dla mam, które zastanawiają się, jak zorganizować opiekę dla dziecka, gdy rodzice są w pracy. Daje to brzdącowi okazję do przebywania z rówieśnikami, a także uczy go współpracy. Zajęcia dla maluchów prowadzą tam wykwalifikowani pracownicy, jednak liczba miejsc zwłaszcza w placówkach państwowych jest mocno ograniczona, co często utrudnia zakwalifikowanie się dziecka do tego typu opieki. Brzdące uczęszczające do żłobka mogą być też bardziej narażone na infekcje. Warto jednak zaznaczyć, że koszty zapisania malucha do takiej placówki są zazwyczaj niższe niż zatrudnienie niani, dlatego opcja ta wydaje się atrakcyjna dla wielu rodzin.

Klubik dziecięcy

Klubik dziecięcy to forma opieki nad dziećmi w wieku od 12 miesięcy do 3 lat, która oferuje bardziej kameralne warunki niż żłobek. W takich placówkach zazwyczaj grupy są mniejsze, co umożliwia indywidualne podejście do każdego malucha. Miejsca te również oferują zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, jednak czas przebywania dzieci pod opieką jest krótszy i zwykle wynosi ok. 5 godzin dziennie. Zapisanie malucha do klubiku może być jednak korzystną opcją dla mam pracujących w niepełnym wymiarze godzin.

Zostawienie dziecka pod opieką babci

Powierzenie opieki nad dzieckiem babci to rozwiązanie często wybierane przez rodziców dążących zaufaniem starsze pokolenie. Seniorzy zazwyczaj mają duże doświadczenie w opiece nad dziećmi i mogą poświęcić wnukom dużo uwagi i ciepła. Warto jednak jasno określić zasady sprawowania pieczy nad maluchem, aby uniknąć nieporozumień. Należy też wziąć pod uwagę, że nie każda starsza osoba będzie w stanie zająć się rozbrykanym brzdącem przez kilka godzin. Małe dzieci często mają bardzo dużo energii i czasami trudno za nimi nadążyć. Zatem wsparcie babci powinno być dobrowolne, a ilość czasu spędzona z wnukiem lub wnuczką przez nią zaakceptowana. Choć ten rodzaj opieki z założenia wydaje się nieodpłatny, to w naszej ocenie warto docenić pracę mamy lub teściowej, tym bardziej że także potrzebuje ona chwili dla siebie. Istnieje również opcja zatrudnienia babci jako niani, jeśli jest ona na emeryturze i wyraża chęć zajmowania się maluchem.

Wiele mam staje przed dylematem, gdzie zostawić dziecko w przypadku powrotu do pracy. Dobrym rozwiązaniem w naszym odczuciu może być połączenie różnych form opieki, takich jak uczęszczanie malucha do żłobka lub klubiku z korzystaniem z pomocy babci. Pozwala to większą elastyczność, zwłaszcza jeśli oboje rodziców chce pracować na pełny etat. A Ty, co myślisz na ten temat? Gdzie dziecko będzie miało zapewnioną najlepszą opiekę? Przedstaw swoją opinię w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *