Jak się zorganizować przy dziecku?
Próby organizacji otaczającej rzeczywistości przy małym dziecku są najczęściej największym wyzwaniem dla każdego rodzica. Jeżeli po porodzie Twoja doba nagle znacznie się skróciła i zaczynasz popadać w rozpacz przeczytaj kilka poniższych wskazówek. Nie myśl jednak, że ten tekst pomoże Ci w powrocie do bezpiecznego, poukładanego, znanego sprzed porodu życia.
Nie słuchaj rad
Ciąża to okres, w którym każda z nas karmi się wizją błogiego i spełnionego macierzyństwa, wypełnionego radością, śmiechem i wspólnym spędzaniem czasu z maluchem. Jednak już wiesz, że kiedy na świat przychodzi wyczekiwana pociecha świat nagle przestaje funkcjonować według ustalonych schematów.
Jeżeli czasem stajesz nad przepaścią bałaganu i dezorganizacji to, przede wszystkim nie trać sił na słuchanie rad mam, babć i ciotek, w których najczęściej prym wiedzie syndrom męczennicy rodzicielki. Nie tłamś się oklepanymi frazesami w stylu „wszystko się da”, nie porównuj swojego życia do życia koleżanek w podobnej sytuacji. Tylko Ty wiesz jak chcesz spędzić ten magiczny czas z maluchem, czego Wam obojgu potrzeba do szczęścia.
Ustal swoje priorytety
Kiedy tracisz grunt po nogami i próbujesz pogodzić wiele ról życiowych w jednym momencie pamiętaj, że czas nie jest z gumy i nie jesteś w stanie nagle zmienić się w wielofunkcyjne urządzenie.
Jeżeli na widok wszechobecnego bałaganu, sterty niewprasowanych ubrań dostajesz drgawek odwracaj głowę w drugą stronę, pracuj nad swoim nastawieniem i ucz się sobie samej odpuszczać grzeszki i niedopełnienia obowiązków. Kradnij czas małymi kawałkami, to co chcesz zrobić bez udziału brzdąca rób kiedy maluch śpi, kiedy sam się bawi, ogląda ulubioną bajkę (nie martw się, wszystkie dzieci to robią). Rób to, co jest w danym momencie dla Ciebie najważniejsze i nie wymagaj od siebie zbyt wiele.
Jeśli w pierwszych miesiącach życia malucha Twoim priorytetem jest sen staraj się wykorzystać na drzemkę każdą możliwą cenną minutę.
Nie rób planu zadań
W pierwszym roku życia dziecka możesz zdjąć ze ściany kalendarz, czas w tym okresie nie biegnie według ustalonej rachuby. Niech reszta świata zaprząta sobie głowę mniej lub bardziej ważnymi datami. Staraj się pamiętać o wyznaczonych terminach wizyt lekarskich, szczepieniach, jednak spokojnie możesz zapomnieć o planowaniu zadań na następny dzień, tydzień, miesiąc.
Ogranicz swoje cele do minimum, eliminuj zadania i nie dokładaj sobie sama obowiązków, ponieważ te generują się samoistnie, na bieżąco. Plan spisany na kartce może Cię wepchnąć w skrajną depresję, ponieważ zazwyczaj okazuje się, że żaden z tych niezwykle ważnych punktów nie został zrealizowany.
Kilkuletnie dzieci czasem pozwalają łaskawie na porządkowanie życiowej przestrzeni, dają chwilę na pracę i sprzątanie, jednak nie rób sobie nadziei, że ogarniesz rzeczywistość według planu.
Znajdź czas na swoje przyjemności
Jakkolwiek to brzmi abstrakcyjnie, wychowując dziecko można wygospodarować odrobinę czasu na własne pasje i drobne przyjemności. Pamiętaj, że maluch może spędzić parę chwil z tatą, a Ty w tym czasie zrób to o czym marzyłaś przez cały dzień.
Jeden Komentarz
Lula
Kalendarz wypełniony z każdą godziną bywa pomocny, mi duzo to dalo jak byłam zapracowaną mamą