obuwie robocze
Życie zawodowe

Buty robocze dla kobiet? Czym kierować się kupując buty robocze damskie

Obuwie robocze to jeden z najważniejszych elementów garderoby ochronnej w pracy. Ich zadaniem jest ochrona nas przed uszkodzeniami mechanicznymi, wpływem skrajnych temperatur na nasz organizm, czy działaniem niebezpiecznych chemikaliów. Każdy pracownik fizyczny musi być zaopatrzony w odpowiednie buty do pracy, dotyczy to także kobiet, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Rodzaje obuwia roboczego

Generalnie obuwie robocze dzieli się na dwie główne kategorie – obuwie męskie i damskie. W kategorii butów roboczych damskich, które są tematem tego artykułu, możemy wyróżnić kilka rodzajów, w tym sandały, półbuty, chodaki oraz saboty. Tak duży wybór obuwia roboczego pozwala na dopasowanie ich do wykonywanej pracy, a nawet do gustu kobiety, gdyż buty te posiadają zróżnicowaną kolorystykę oraz fasony. Chcąc znaleźć odpowiednie dla siebie obuwie tego typu, warto przejrzeć oferty sklepów z odzieżą roboczą, ponadto buty robocze również damskie znajdziesz na balticbhp.pl.

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że obuwie ochronne nigdy nie będzie tak dopracowane pod względem estetycznym, jak buty, które nosimy na co dzień. Wynika to z faktu, iż głównym zadaniem butów do pracy jest, tak jak już wspominaliśmy, ochrona naszego ciała, ale też zapewnienie nam komfortu w czasie pracy. Względy estetyczne są ostatnim aspektem branym pod uwagę przez projektantów garderoby dla pracowników fizycznych.

Czym kierować się kupując buty robocze damskie?

Podobnie, jak osoby, które projektują obuwie robocze, my szukając idealnej pary dla siebie, powinniśmy się kierować przede wszystkim wygodą. Trzeba sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, co decyduje o tym, czy buty są wygodne? Na pewno istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. W przypadku zakupów online powinniśmy zmierzyć długość stopy, aby właściwie dobrać długość wkładki. Kluczowe jest tutaj kierowanie się właśnie podanymi przez producenta długościami wkładki, gdyż rozmiarówka bardzo często różni się pomiędzy poszczególnymi markami.

W przypadku obuwia roboczego powinniśmy zawsze wybierać rozmiar, który zapewnia nam 0,5 cm zapasu, gdyż stopa podczas pracy puchnie i zbyt ciasno dopasowane buty mogą przez to nas obcierać. Inną ważną kwestią jest to, czy nasza pięta dobrze przylega do buta, gdyż ten czynnik decyduje o odpowiedniej stabilizacji stopy. Osoby, które posiadają szeroką stopę, powinny szukać butów, które są szersze od standardowych, gdyż w przeciwnym razie będą czuły ucisk, co powoduje nie tylko dyskomfort, ale może także prowadzić do powstania różnych dolegliwości.

Oznaczenia butów roboczych

Warto wiedzieć, że oryginalne buty robocze posiadają specjalne oznaczenia, które informują nas o tym, jakie normy spełnia dana para. Wybierając obuwie do pracy, należy szukać następujących oznaczeń:

  •  S – są to buty bezpieczne,
  • P – buty ochronne,
  • O – buty zawodowe.

Buty bezpieczne (S) dzielą się na dodatkowe kategorie, wśród których znajdziemy m.in. obuwie gwarantujące podstawowy poziom bezpieczeństwa, ale również takie, które odporne są na gromadzenie ładunków elektrostatycznych, a także posiadają zamknięty obszar pięty, dzięki czemu absorbują energię na pięcie (S1).

2 komentarze

  • Emperor

    Damskie, męskie, dziecięce… każde buty robocze powinny mieć przede wszystkim solidną podeszwę, i materiał, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *