Matka przytulająca dziecko
Porady dla mam,  Prawa matki,  Zasiłki, urlopy,  Życie zawodowe

Co musisz wiedzieć o pracy na urlopie rodzicielskim?

Będąc na urlopie macierzyńskim, zdarza się, że niektóre mamy planują już powrót do pracy i chcą zrobić to podczas trwania urlopu rodzicielskiego. Wiele osób zastanawia się nad tym, by dzielić swój czas na opiekę nad dzieckiem i pracę w niepełnym wymiarze godzin. Czy jest to zgodne z prawem? Czy można pracować na urlopie rodzicielskim?

Urlop macierzyński a rodzicielski

Przede wszystkim trzeba zacząć od właściwego rozróżnienia pojęć urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przyjęło się, że powszechnie używa się sformułowania „roczny urlop macierzyński”, co jest niezgodne z prawdą. Każdej kobiecie przysługuje bowiem obowiązkowy urlop macierzyński przez 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Jeśli kobieta rodzi kolejne dzieci, wówczas staż ten się zwiększa, maksymalnie urlop macierzyński może trwać 37 tygodni.

Urlop rodzicielski jest dobrowolny i zdecydować się na niego może zarówno matka, jak i ojciec. W sumie jego staż wynosi 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka. Rodzice mogą korzystać z tego prawa równocześnie lub naprzemiennie. Mogą też wykorzystać go jedynie w jakiejś części. Najważniejsze, by urlop rodzicielski nastąpił bezpośrednio po macierzyńskim. Prawo dopuszcza korzystanie z tego przywileju w kilku częściach, należy jednak pamiętać o tym, by zrobić to przed końcem roku kalendarzowego, w którym dziecko obchodzi 6. urodziny.

Praca na urlopie rodzicielskim – czy jest możliwa?

Praca na urlopie rodzicielskim nie jest zabroniona, jednak może ona odbywać się w wymiarze nie wyższym niż pół etatu. Chcąc pracować w tym czasie, należy złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy. Konieczne jest powiadomienie o tym na co najmniej 21 dni przed planowanym powrotem do pracy. Pracodawca nie zawsze może zgodzić się na takie rozwiązanie. Przeważnie uzasadnia to organizacją pracy lub rodzajem wykonywanej pracy. Przez nieprecyzyjne przepisy, pracodawca może więc odmówić pracy na maksymalnie pół etatu z naprawdę błahych powodów.

Co z urlopem rodzicielskim podczas pracy?

Pracowanie podczas urlopu rodzicielskiego proporcjonalnie wydłuża jego wymiar. Jeśli więc rodzice wykorzystali 22 tygodnie takiego urlopu, w sumie zostaje im tych tygodni 10 (zakładając, że mowa o urlopie na 1 dziecko). Jeśli podczas tego czasu rodzic chce połączyć pracę z urlopem, wystarczy pomnożyć pozostałe tygodnie przez wymiar czasu pracy. Jeśli więc mamie zostało 10 tygodniu urlopu rodzicielskiego i będzie pracować na pół etatu, wówczas wydłuża się on o dodatkowe 5 tygodni.

Wynagrodzenie za pracę a zasiłek macierzyński

Decydując się na pracę podczas takiego urlopu rodzicielskiego, należy liczyć się z tym, że przysługujący zasiłek macierzyński zostanie pomniejszony proporcjonalnie do wymiaru pracy.

„Dorabianie” na urlopie rodzicielskim

Niektóre osoby chcą na urlopie rodzicielskim po prostu „dorobić”, najczęściej u innego pracodawcy. W takim przypadku prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń. Rodzic może więc w tym czasie podjąć pracę w dowolnym wymiarze lub na zlecenie. Takie rozwiązanie nie wydłuża jednak urlopu rodzicielskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *