Dzieci w przedszkolu
Porady dla mam,  Żłobek, przedszkole, szkoła

Publiczne a prywatne przedszkole – co wybrać?

Wielu rodziców na pewnym etapie życia dziecka, staje przed tym samym dylematem: wybrać przedszkole publiczne czy może prywatne? Zarówno jedne, jak i drugie placówki mają swoje wady i zalety. Bywa, że czasem rodzice nie mają innego wyjścia, bo w publicznych przedszkolach nie ma już miejsc dla ich dziecka i muszą radzić sobie sami. Gdzie więc lepiej zapisać malucha? Do przedszkola publicznego czy prywatnego?

Ceny w przedszkolach publicznych i prywatnych

W kwestii cen droższe jest oczywiście przedszkole prywatne. W większych miastach miesięczny koszt takiej placówki położonej w atrakcyjnym miejscu, np. w centrum, może wynosić nawet ok. 1 000 zł. Przedszkola publiczne są natomiast w znacznej części darmowe. Rodzice nie płacą za pobyt dziecka przez 5 godzin dziennie. Jeśli maluch musi zostać dłużej, wówczas doliczane są dodatkowe koszty, jest to 1 zł za każdą kolejną godzinę. Płatne jest również wyżywienie. Miesięcznie jest to wydatek około 100 – 200 zł.

Liczebność grup w przedszkolach

Jasne jest, że dzieci szybciej przyswajają wiedzę w mniejszych grupach. Nie mają problemów ze skupieniem się, jest im poświęcana uwaga, nauczyciele mogą zadbać o indywidualne potrzeby takich maluchów. W tej kwestii wygrywają przedszkola prywatne. W nich grupy są mniej liczebne, przeważnie jest to 10 – 15 osób. W przypadku przedszkoli publicznych tych dzieci jest oczywiście więcej, nawet ponad 20 osób w grupie.

Wakacyjna przerwa w przedszkolach

Podczas wakacji publiczne przedszkola mają miesięczną przerwę. W tym czasie rodzice muszą zapewnić dzieciom opiekę, kiedy oni sami pracują. Wiąże się to nie tylko z dodatkowym stresem, ale i z kosztami. Przedszkola prywatne natomiast funkcjonują również w wakacje. W tym czasie nie jest realizowany typowy program nauczania, ale dzieci mają zazwyczaj przewidzianych wiele atrakcji.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach

Zazwyczaj przedszkola publiczne realizują podstawowy program nauczania, co nie znaczy, że w ogóle nie organizują dodatkowych rozwijających zajęć. Jednak w porównaniu do ofert przedszkoli prywatnych, wiele z nich wypada na niekorzyść. Płatne placówki organizują dzieciom wycieczki, wyjścia na basen, do kina, do parków rozrywki, do teatru itp. Niektóre przedszkola są dodatkowo profilowane w określonym kierunku. Co to oznacza? Że np. w takiej placówce duży nacisk kładzie się na naukę języka angielskiego lub dzieci uczone są przy wykorzystaniu popularnych metod Montessori.

Wyżywienie w przedszkolach

Publiczne przedszkola zazwyczaj mają swoją kuchnię, w której przygotowywane są posiłki. Dzięki temu są one wydawane natychmiast po przygotowaniu, większe więc prawdopodobieństwo, że są one nie tylko ciepłe, ale i świeże.

Przedszkola prywatne w większości korzystają z cateringu. Oznacza to, że przygotowane wcześniej posiłki są dowożone do placówek. Pracownicy przedszkoli są odpowiedzialni ewentualnie za przygotowanie dodatkowo kanapek lub przekąsek dla dzieci.

Jeden Komentarz

  • Mom

    Przecież w publicznych to nie ma co liczyć na miejsce…. Już nawet z tymi lepszymi prywatnymi bywa cięzko. :X

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *