Mama siedzi z dziećmi na sofie
Życie zawodowe

Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

W życiu każdej mamy i dziecka przychodzi moment, kiedy w związku z jej powrotem do pracy, muszą się rozstać. Kobiety dzielą się na matki, które nie mogą się już doczekać, kiedy wrócą do zawodowej profesji, inne z kolei nawet boją się o tym myśleć. Jak zatem przygotować malca na rozłąkę z matką? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Powrót mamy do pracy – kiedy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość kobiet decyduje się na powrót do pracy rocznym lub dwuletnim urlopie. Motywuje nimi przede wszystkim więź, jaka została wytworzona między nimi a dziećmi. Trudno się temu dziwić. Okres po narodzinach dziecka to czas magiczny. Bliskość z maleństwem wpływa pozytywnie nie tylko na matkę, ale przede wszystkim na rozwój emocjonalny pociechy. To właśnie kontakt z drugim człowiekiem, a zwłaszcza ten fizyczny, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwala na harmonijny rozwój jego charakteru. Dlatego większość mam decyduje się na przynajmniej roczny pobyt w domu, co jest zresztą wskazane.

Mama wraca do pracy – jak się przygotować?

Dla każdej mamy powrót do pracy, nawet ten wyczekiwany, wiąże się z ogromnym stresem. Targają nią obawy o dziecko i o to, jak zareaguje ono na zniknięcie najbliższej mu osoby. Nie jest to łatwe ani dla jednej, ani dla drugiej strony, ale podejmując decyzję, zawsze trzeba mieć na uwadze fakt, że im dłuższy pobyt w domu, tym bardziej traci się kontakt ze swoim zawodem. A im dłuższy pobyt w domu, tym trudniej wrócić. Dlatego w pierwszej kolejności należy na spokojnie, rozważyć taką opcję.
Przed powrotem do pracy warto porozmawiać ze swoim pracodawcą i zapytać o możliwość bardziej elastycznych godzin pracy. Dobrym rozwiązaniem jest przesunięcie czasu jej rozpoczęcia na godzinę wcześniejszą. Nie dość, że szybciej wrócisz do swojego maleństwa, to prawdopodobnie jak będziesz wychodzić do pracy, maluszek będzie jeszcze spał i w ten sposób, unikniesz tego najbardziej nielubianego momentu wychodzenia mamy z domu. Jeśli istnieje taka możliwość, możesz zapytać o możliwość pracy zdalnej.

Matka z kilkuletnim synem

Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Ponieważ dla dziecka to będzie swoiste zaburzenie jego świata, zacznij go już wcześniej oswajać z momentem rozłąki. Możesz tego dokonać poprzez wprowadzanie krótkich rozstań. Niech trwają po kilkanaście minut. Zostaw go pod opieką innej osoby i wyjdź do drugiego pokoju lub nawet po jakąś drobnostkę do pobliskiego sklepu. Tego typu czynność wykonuj możliwie jak najczęściej i stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności.

Na pewno musisz zadbać o zaufaną opiekę do malucha. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie go pod opieką osoby, którą dziecko zna, do której ma zaufanie i o do której również ty jesteś pewna, że sobie poradzi. Niestety, nie każdy ma taką możliwość i wówczas należy rozważyć opcję oddania dziecka do żłobka. Tam prowadzone są w tym zakresie specjalne zajęcia aklimatyzacyjne. Dziecko zostaje przyprowadzane do danej placówki codziennie i pozostawiane jest na kilka godzin. W ten sposób stopniowo oswaja się z nowym miejscem, ludźmi oraz dziećmi.

Nie zniechęcaj się, kiedy dziecko będzie dużo płakać. To normalne. Małe dzieci nie lubią zmian, a już szczególnie źle reagują na nieobecność mamy. Nie ma co się oszukiwać, łatwo nie będzie. Jednak obojgu wam wyjdzie to a dobre, bo Ty wrócisz do pracy i do „normalnego” życia, a dziecko pozna świat inny, niż ten, który znany był mu do tej pory.

Jeden Komentarz

  • Regina

    Moim zdaniem wiele zależy od dziecka. Nie ma co z góry zakładać, że źle to zniesie. Nie ma też co się nad tym specjalnie rozwodzić. Można próbować wcześniej zostawiać dziecko pod opieką innych osób. To może już coś dać. Choć niekoniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *